ΔΕΥΤΕΡΑ, 18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ, 8:00 μ.μ. / MONDAY, SEPTEMBER 18, 8:00 p.m.

ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ, ΚΗΠΟΣ

ATHENS MEGARON CONCERT HALL, GARDEN

 

ΕΝΑΡΞΗ / OPENING

 

Νάνος Βαλαωρίτης, Μάγια Βίντμαρ, Αναστάσης Βιστωνίτης, Λιαν Γιανγκ, Ζέφη Δαράκη, Άγκνε Ζαγκρακαλίτε, Δημήτρης Καλοκύρης, Φρανσουάζ Κουλμίν, Ελένη Μαρινάκη, Μίλοβαν Μάρτσετιτς, Κιμ Μουρ, Μπόρις Α. Νόβακ, Νατζουάν Νταρουίς, Στρατής Πασχάλης, Ζαν-Μπατίστ Παρά, Τίτος Πατρίκιος, Αντόνιο Πραένα, Νταβίντε Ροντόνι, Αγλαΐα Σολοβιόβα, Άλες Στέγκερ, Σαλά Στετιέ, Κυριάκος Χαραλαμπίδης, Δήμητρα Χ. Χριστοδούλου

 

Kyriakos Charalambides, Dimitra Christodoulou, Françoise Coulmin, Zefi Daraki, Najwan Darwish, Dimitris Kalokyris, Milovan Marčetić, Eleni Marinaki, Kim Moore, Boris A. Novak, Jean-Baptiste Para, Stratis Paschalis, Titos Patrikios, Antonio Praena, Davide Rondoni, Aglaia Solovieva, Aleš Šteger, Salah Stétié, Nanos Valaoritis, Maja Vidmar, Anastassis Vistonitis, Lian Yang, Agnė Žagrakalytė

 

Στο πιάνο ο συνθέτης Θοδωρής Οικονόμου / Composer Thodoris Ikonomou, piano

Συντονίζει: Ιεροκλής Μιχαηλίδης / Coordinator: Ieroklis Michailides

 

Διεύθυνση: Βασιλίσσης Σοφίας και Κόκκαλη, Αθήνα

Address: Vassilissis Sofias & Kokkali Corner, Athens

[*Σε περίπτωση κακοκαιρίας η Έναρξη θα πραγματοποιηθεί σε κλειστή αίθουσα του Μεγάρου Μουσικής]

[In case of rain the opening will take place inside the building]

ΤΡΙΤΗ, 19 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ, 7:00 μ.μ. / TUESDAY, SEPTEMBER 19, 7:00 p.m.

ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ / INSTITUT FRANÇAIS D’ ATHÈNES

ΑΝΑΓΝΩΣΕΙΣ / READING

 

Συντονιστής: Τιτίκα Δημητρούλια

Coordinator: Titika Dimitroulia

 

Ζαν-Μπατίστ Παρά, Στρατής Πασχάλης, Σαλά Στετιέ, Θανάσης Χατζόπουλος

Thanassis Hatzopoulos, Jean-Baptiste Para, Stratis Paschalis, Salah Stétié

 

Διεύθυνση: Σίνα 31, Αθήνα / Address: Sina 31, Athens

ΤΡΙΤΗ, 19 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ, 8:00 μ.μ. / TUESDAY, SEPTEMBER 19, 8:00 p.m.

ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ / NEA MAKRI

 

ΑΝΑΓΝΩΣΕΙΣ / READING

Συντονίζει: Άγγελος Καλογερόπουλος

Coordinates: Aggelos Kalogeropoulos

 

Αντώνης Ζέρβας, Τασούλα Καραγεωργίου, Μάριο Μποχόρκες, Ηρώ Νικοπούλου, Γιάννης Πατίλης, Νταβίντε Ροντόνι, Τατιάνα Σερμπινά

Mario Bojórquez, Tassoula Karageorgiou, Iro Nikopoulou, Yiannis Patilis, Davide Rondoni, Tatiana Sherbina, Andonis Zervas

 

Ξενοδοχείο Μάτι, Ποσειδώνος 33, Νέα Μάκρη
Hotel Mati, Posidonos 33, Nea Makri

ΤΡΙΤΗ, 19 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ, 8:00 μ.μ. / TUESDAY, SEPTEMBER 19, 8:00 p.m.

ΔΗΜΟΣ ΤΑΥΡΟΥ-ΜΟΣΧΑΤΟΥ / MUNICIPALITY OF TAVROS-MOSCHATO

ΑΝΑΓΝΩΣΕΙΣ / READING

Συντονίζει: Αναστασία Σιώτου

Coordinates: Anastasia Siotou

 

Γιώργος Αλισάνογλου, Δημήτρης Ελευθεράκης, Πέτρα Κόλμανσιτς, Έλσα Κορνέτη, Γιανγκ Λιαν, Μίλοβαν Μάρτσετιτς, Ίβο Σβέτινα

Yorgos Alisanoglou, Dimitris Eleftherakis, Petra Κolmančič, Elsa Korneti, Yang Lian, Milovan Marčetić, Ivo Švětina

 

Πολιτιστικό Κέντρο Δήμου Μοσχάτου, Κωνσταντινουπόλεως και Σολωμού, Μοσχάτο

Municipal Cultural Centre of Moschato, Konstantinoupoleos and Solomou, Moschato

ΤΡΙΤΗ, 19 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ, 8:00 μ.μ. / TUESDAY, SEPTEMBER 19, 8:00 p.m.

ΠΟΛΙΣ ΑΡΤ ΚΑΦΕ / POLIS ART CAFÉ

ΑΝΑΓΝΩΣΕΙΣ / READING

Συντονίζει: Γιώργος-Ίκαρος Μπαμπασάκης

Coordinates: George-Ikaros Babassakis

 

Άγκνε Ζαγκρακαλίτε, Γιώργος Κεντρωτής, Φρανσουάζ Κουλμίν, Κλεοπάτρα Λυμπέρη, Αγγελική Σιδηρά, Βένο Τάουφερ, Λουάν Τζούλις

Françoise Coulmin, Yorgos Kentrotis, Cleopatra Lymperi, Angeliki Sidira, Veno Taufer, Luan Xhuli, Agnė Žagrakalytė

 

Διεύθυνση: Πεσμαζόγλου 5, Αίθριο Στοάς του Βιβλίου

Address: Pesmazoglou 5, Athens

ΤΕΤΑΡΤΗ, 20 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ, 8:00 μ.μ. / WEDNESDAY, SEPTEMBER 20, 8:00 p.m.

ΙΔΡΥΜΑ ΤΑΚΗΣ ΣΙΝΟΠΟΥΛΟΣTAKIS SINOPOULOS FOUNDATION

Συντονίζει: Ξάνθος Μαϊντάς

Coordinates: Xanthos Maintas

 

Αλί Καλντερόν, Κιμ Μουρ, Αριστέα Παπαλεξάνδρου, Χρίστος Ρουμελιωτάκης, Άλες Στέγκερ, Γιώργος Χουλιάρας

Alí Calderón, Yiorgos Chouliaras, Kim Moore, Aristea Papalexandrou, Christos Roumeliotakis, Aleš Šteger

 

Διεύθυνση: Τάκη Σινόπουλου 22, Περισσός

Address: Taki Sinopoulou 22, Perissos

ΤΕΤΑΡΤΗ, 20 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ, 8:00 μ.μ. / WEDNESDAY, SEPTEMBER 20, 8:00 p.m.

ΔΗΜΟΣ ΑΙΓΑΛΕΩ / MUNICIPALITY OF EGALEO

 

Συντονίστρια: Ειρήνη Παπακυριακού

CoordinatorIrini Papakyriakou

 

Μάριο Μποχόρκες, Νατζουάν Νταρουίς, Γιάννης Ευσταθιάδης, Τίτος Πατρίκιος, Γιάννης Στίγκας, Ντίνου Φλαμάντ

 

Mario Bojórquez, Najwan Darwish, Yannis Efstathiadis, Dinu Flamand, Titos Patrikios, Yannis Stigas

 

Διεύθυνση: Πολιτιστικό Κέντρο «Γιάννης Ρίτσος», Δημαρχείου 17 και Κουντουριώτου, Αιγάλεω

Address: “Yiannis Ritsos” Cultural Centre, Dimarchiou 17 and Kountouriotou, Aegaleo

ΠΕΜΠΤΗ, 21 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ, 6:00 μ.μ. / THURSDAY, SEPTEMBER 21, 6:00 p.m.

ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ / ACROPOLIS MUSEUM

ΑΝΑΓΝΩΣΕΙΣ / READING

 

Συντονίζει: Γιώργος Χουλιάρας

Coordinates: Yiorgos Chouliaras

 

Κατερίνα Αγγελάκη-Ρουκ, Γιάννης Αντιόχου, Ηλίας Κεφάλας, Μπόρις Α. Νόβακ, Αντόνιο Πραένα, Ίβο Σβετίνα, Σαλά Στετιέ

Katerina Angelaki-Rooke, Yiannis Antiochou, Ilias Kefalas, Boris A. Novak, Antonio Praena, Ivo Švětina, Salah Stétié

 

Διεύθυνση: Διονυσίου Αρεοπαγίτου 15, Αθήνα

Address: Dionysiou Aeropagitou 15, Athens

ΠΕΜΠΤΗ, 21 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ, 6:30 μ.μ. / THURSDAY, SEPTEMBER 21, 6:30 p.m.

ΜΟΥΣΕΙΟ ΜΠΕΝΑΚΗ /BENAKI MUSEUM

Συντονίζει: Κωνσταντίνος Μπούρας

Coordinates: Konstantinos Bouras

ΑΝΑΓΝΩΣΕΙΣ / READING

 

Γιώργος Βέης, Πέτρα Κόλμανσιτς, Κιμ Μούρ, Γιώργος-Ίκαρος Μπαμπασάκης, Ευρυδίκη Περικλέους-Παπαδοπούλου, Τατιάνα Σερμπινά, Ντίνου Φλαμάντ

George-Ikaros Babassakis, Dinu Flamand, Petra Kolmančič, Kim Moore, Evridiki Perikleous-Papadopoulou, Tatiana Sherbina, George Veis

 

Διεύθυνση: Κουμπάρη 1, Αθήνα

Address: Koumbari 1, Athens

ΠΕΜΠΤΗ, 21 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ, 8:00 μ.μ. / THURSDAY, SEPTEMBER 21, 8:00 p.m.

ΠΟΛΙΣ ΑΡΤ ΚΑΦΕ / POLIS ART CAFÉ

 

ΝΕΟΙ ΠΟΙΗΤΕΣ / YOUNG POETS

 

Συντονίζει: Θωμάς Τσαλαπάτης
Coordinates: Thomas Tsalapatis

 

Κατερίνα Γιαννούλη, Χρήστος Αρμάνδος Γκέζος, Θάνος Γώγος, Νίκος Ερηνάκης, Στέργια Κάββαλου, Αντιγόνη Κατσαδήμα, Χάρις Κοντού, Μαρία Κουλούρη, Αλέκος Λούτζης, Αλέξιος Μάινας, Παναγιώτης Μηλιώτης, Βλαδίμηρος Νικολούζος, Ελένη Ντούξη, Γιάννης Σιδέρης, Δανάη Σιώζου, Κυριάκος Συφιλτζόγλου, Αντώνης Τσόκος, Μαρία Φίλη.

 

Nikos Erinakis, Maria Fili, Christos Armandos Gkezos, Thanos Gogos, Antigoni Katsadima, Stergia Kavvalou, Charis Kontou, Maria Koulouri, Alekos Loutzis, Alexios Maïnas, Panayiotis Miliotis, Vladimiros Nikolouzos, Eleni Ntouxi, Yiannis Sideris, Danai Siozou, Kyriakos Syfiltzoglou, Antonis Tsokos, Katerina Yannouli

 

Παρεμβαίνουν: Άγκνε Ζαγκρακαλίτε, Αλί Καλντερόν, Μάριο Μποχόρκες, Άλες Στέγκερ

Interaction from: Mario Bojórquez, Alí Calderón, Aleš Šteger, Agnė Žagrakalytė

 

Διεύθυνση: Πεσμαζόγλου 5, Αθήνα, Αίθριο Στοάς του Βιβλίου

Address: Pesmazoglou 5, Athens

ΠΕΜΠΤΗ, 21 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ, 8:00 μ.μ. / THURSDAY, SEPTEMBER 21, 8:00 p.m.

ΘΕΑΤΡΟ ΚΑΡΟΛΟΣ ΚΟΥΝ

 

Γιώτα Αργυροπούλου, Μάγια Βίντμαρ, Πάνος Κυπαρίσσης, Σταμάτης Πολενάκης, Αγλαΐα Σολοβιόβα, Γιόζεφ Στράκα, Αλίσια Ε. Στώλλινς

 

Panos Kyparissis, Stamatis Polenakis,  Aglaïa Solovieva, Alicia Stallings, Josef Straka, Maja Vidmar

Σε συνεργασία με το Φεστιβάλ ΑΝΑΛΟΓΙΟ

Επιμέλεια: Σίσσυ Παπαθανασίου

Διεύθυνση: Κάτω από το Θέατρο Τέχνης Κάρολος Κουν, Φρυνίχου 14, Πλάκα, Αθήνα
Address: “Karolos Koun” Art Theatre, Frynichou 14, Plaka, Athens

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 22 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ, 8:00 μ.μ. / FRIDAY, SEPTEMBER 22, 8:00 p.m.

ΙΔΡΥΜΑ ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ /

MICHAEL CACOYANNIS FOUNDATION

 

ΣΛΟΒΕΝΟΙ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΙΗΤΕΣ ΣΤΟ ΚΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ

SLOVENIAN AND GREEK POETS AT CACOYANNIS FOUNDATION

 

Συντονίζει: Μηνάς Βιντιάδης

Coordinates: Minas Vindiadis

 

Μάγια Βίντμαρ, Αναστάσης Βιστωνίτης, Πέτρα Κόλμανσιτς, Γιώργος Μπλάνας, Μπορίς Α. Νόβακ, Παυλίνα Παμπούδη, Ίβο Σβετίνα, Βένο Τάουφερ, Κυριάκος Χαραλαμπίδης

Yorgos Blanas, Kyriakos Charalambides, Petra Kolmančič, Boris A. Novak, Pavlina Pamboudi, Ivo Švětina, Veno Taufer, Maja Vidmar, Anastassis Vistonitis

Διεύθυνση: Πειραιώς 206, (ύψος Χαμοστέρνας), Ταύρος

Address: Peireos 206, Tavros

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 22 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ, 6:30 μ.μ. / FRIDAY, SEPTEMBER 22, 6:30 p.m.

ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟBYZANTINE AND CHRISTIAN MUSEUM

 

ΑΝΑΓΝΩΣΕΙΣ / READING

 

Συντονίζει: Αντώνης Μακρυδημήτρης

Coordinates: Anthony Makrydemetres

 

Άγγελος Καλογερόπουλος, Μίλοβαν Μάρτσετιτς, Αντόνιο Πραένα, Αντώνης Δ. Σκιαθάς, Αγλαΐα Σολοβιόβα, Γιώργος Χρονάς

 

Yórgos Chronás, Aggelos Kalogeropoulos, Milovan Marčetić, Antonio Praena, Antonis D. Skiathas, Aglaïa Solovieva

 

Διεύθυνση: Βασιλίσσης Σοφίας 22, Αθήνα

Address: Vassilissis Sofias 22, Athens

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 22 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ, 8:00 μ.μ. / FRIDAY, SEPTEMBER 22, 8:00 p.m.

ΔΗΜΟΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥMUNICIPALITY OF CHALANDRI

Συντονίζει: Χάρης Μελιτάς

Coordinates: Charis Melitas

 

Γιώργος Βέης, Αλί Καλντερόν, Κωνσταντίνος Μπούρας, Γιόζεφ Στράκα, Νατζουάν Νταρουίς, Θωμάς Τσαλαπάτης

 

Konstantinos Bouras, Alí Calderón, Najwan Darwish, Yosef Straka, Thomas Tsalapatis, George Veis

 

Διεύθυνση: Αετοπούλειο Πολιτιστικό Κέντρο, Φιλικής Εταιρείας και Τομπάζη 18, Χαλάνδρι

Address: Aetopoulio Cultural Centre, Filikis Eterias and Tombazi 18, Chalandri

ΣΑΒΒΑΤΟ, 23 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ, 8:00 μ.μ. / SATURDAY, SEPTEMBER 23, 8:00 p.m.

ΙΔΡΥΜΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΛΑΣΚΑΡΙΔΗ / AIKATERINI LASKARIDIS FOUNDATION 

 

Συντονίζει: Τιτίκα Δημητρούλια

Coordinates: Titika Dimitroulia

 

Βερονίκη Δαλακούρα, Πέτρα Κόλμανσιτς, Αντώνης Μακρυδημήτρης, Γιώργος Μαρκόπουλος, Γιώργος Μπλάνας, Μάριο Μποχόρκες, Μικαέλ Οσάν, Τίτος Πατρίκιος, Ευρυδίκη Περικλέους Παπαδοπούλου, Τατιάνα Σερμπινά, Γιόζεφ Στράκα, Αλίσια Ε. Στώλλινς, Βένο Τάουφερ, Ντίνου Φλαμάντ, Γιώργος Χουλιάρας, Τηλέμαχος Χυτήρης, Βαγγέλης Χρόνης

 

Yorgos Blanas, Mario Bojórquez, Yiorgos Chouliaras, Vangelis Chronis, Tilemachos Chytiris, Veroniki Dalakoura, Dinu Flamand, Mikaël Hautchamp, Petra Kolmančič, Anthony Makrydemetres, Yorgos Markopoulos, Titos Patrikios, Evridiki Perikleous-Papadopoulou, Tatiana Sherbina, Alicia Stallings, Josef Straka, Veno Taufer

 

Συμμετέχουν οι ηθοποιοί: Αμαλία Αρσένη, Μενέλαος Κυπαρίσσης, Νίκος Πουρσανίδης / Actors: Amalia Arseni, Menelaos Kyparissis, Nikos Poursanides

 

Τραγούδι: Μιχάλης και Παντελής Καλογεράκης / Singers: Michalis and Pantelis Kalogerakis

 

Διεύθυνση: 2ας Μεραρχίας 36 και Ακτής Μουτσοπούλου, Πειραιάς
Address: 2nd Merarchias 36 and Akti Moutsopoulou, Piraeus